תם השרב הגדול: 4 מסלולי חופים שאסור לפספס

אחרי שהשרב עבר והטמפרטורות התחילו לרדת, יצאנו לבדוק את מסלולי הטיול היפים ביותר בחופי ישראל. מראש הנקרה, דרך חוף דור ועד חוף ניצנים - ארבע המלצות לחופים שאסור לכם לפספס בסופ"ש הקרוב


שי יגל | 24.11.2018
ראש הנקרה
טיול ביום קיץ דורש מסלול שמאפשר התקררות במים מדי פעם. זו משימה לא פשוטה בארצנו מאותגרת המשקעים, כשכל מעיין או מעט מים זורמים הופכים מיד להיות האטרקציה הלאומית עם יותר מטיילים ממים. זה הזמן, אם כך, לנצל את מאגר המים הגדול ביותר שיש לנו ולטייל לאורך חוף הים. אך אליה וקוץ בה, חופי הים אינם נוטים להיות משופעים בצל, מעבר לסככות באזורים המוסדרים, וההליכה אחרי טבילה במי המלח אינה חוויה מרנינה במיוחד, אז איך מתגברים? מסתפקים במסלולים קצרים יחסית, שמאפשרים לראות הרבה דברים מעניינים בהליכה קצרה. וכמובן מנצלים כל הזדמנות לטבול במים, להתקרר ולהמשיך בדרך.

מחוף הבונים לחוף דור

רצועת החוף ורכסי הכורכר הסמוכים לה היו לאורך ההסטוריה מקומות אטרקטיביים במיוחד להתיישבות, ולכן חוף הים שלנו רצוף בשרידים ארכיאולוגיים מרובים. מאתרים גדולים ומפורסמים כמו קיסריה, אפולוניה וכמובן יפו ועד מקומות מפורסמים פחות כמו תל-נאמי שבחוף הכרמל, או תל-מיכל הסמוך להרצליה. 
בטיול הזה נזכה להכיר את תל-דור, שמנעד יחסי הציבור שלו נמצא אי שם באמצע, אך מדובר במקום מיוחד שנמצאו בו כמה ממצאים מרתקים. ההליכה אינה ארוכה, כ-2.5 ק"מ, אך חובבי רחצה יוכלו לבלות פה חצי יום בקלות, שכן המסלול רצוף מפרצונים כחולי מים, שרק הקשוחים ביותר יצליחו להתנגד להם. עקב אכילס המרכזית היא סוגיית הצל, שתמצאו פה במשורה, ככה שכובע, קרם הגנה וכמות הגונה של מים הם בגדר חובה.

מראש הנקרה לאכזיב (או עד שנמאס)

המסלול הקלאסי לאורך חוף אכזיב גם הוא יפה ומעניין, אולם שדרוג קטן הופך אותו למצטיין במיוחד. מתחילים את המסלול מצפון לדרום ופותחים בביקור במערכת הנקרות שבראש הנקרה. הכניסה לראש הנקרה ולרכבל הנה בתשלום, מי שרוצה יכול לוותר על החלק הזה, ולעבור ישירות למסלול הטיול. 
לאחר הביקור, ממשיכים בטיול דרומה, לאורך הלגונות הכחולות. אחד היתרונות הגדולים במסלול הזה הוא האפשרות לסיים אותו כמעט בכל שלב, שכן הכביש הפנימי שמקביל לים, מלווה אותנו ממרחק לאורך כל הדרך. אפשר להשאיר את הרכב בכל נקודה לאורכו. אל תפספסו את המפרצון שבין חוף ראש הנקרה לחוף בצת. עצרו לארטיק או לשתייה קרה בחוף בצת, המשקיעים יכולים להביא שנורקל ומשקפת ולקוות לפגוש תמנונים או הפתעות ימיות אחרות.

שביל ישראל באזור קיסריה

שביל ישראל מחבר בין שניים מהניגודים הגדולים ביותר שיש בארץ, מצד אחד – קיסריה, אחד הישובים העשירים בארץ, ומנגד – ג'סר א-זרקא, אולי הישוב העני ביותר בארץ. בין שני העולמות האלו נמתחת רצועת חוף יפיפיה, הכוללת את הגן הלאומי קיסריה מצד אחד ואת שפך נחל תנינים מהעבר השני. 
אפשר לבחור בין שני מסלולים: המסלול הקצר מתחיל עם טבילה בחוף האמה (הקשתות) ומסתיים בארוחה טובה באחת המסעדות באתר העתיקות של קיסריה. המסלול הארוך מתחיל בשפך נחל תנינים ומוסיף לטיול גם אווירת סיני ונוף יפה. לא משנה איזה מסלול מתאים לכם, השאירו זמן להסתובב בגן הלאומי בקיסריה, מדובר באחד מהאתרים היפים שיש לנו, קפיצה קטנה לרומא פה במזרח התיכון.

טיפ מהרלב"ד: נהיגה בטוחה באווירה רגועה
- מנסים לקיים אווירה רגועה ברכב כדי לא ליצור הסחות דעת לנהג
- עוצרים להתרעננות במקום מוסדר ובטוח, הרחק מהכביש
- אם עדיין חשים עייפות אחרי המנוחה - מתחלפים עם נהג אחר
לפרטים נוספים לחצו כאן בריכות חוף ניצנים

סמוך מאוד לחוף ניצנים חצבו במשך שנים רבות ברכס הכורכר. כיום המחצבה כבר לא פעילה, אבל השאירה מאחוריה הפתעה נעימה – סדרה של בריכות מי-תהום מתוקים, מרחק יריקה מחוף הים. 
ההליכה בין הבריכות קצרה וחלקה מוצל למדי, אם כי לצערנו השיחים נותני הצל הם מין פולש אגרסיבי שנקרא "שיטה מכחילה", אורח לא רצוי מאוסטרליה הרחוקה. 
אפשר להתחבר לחוף הים במהירות, מומלץ להתרחק מעט צפונה (לכיוון אשדוד), החוף פה שקט הרבה יותר וכמעט בתולי, אך חסר כל צל. סמוך לבריכות לכיוון מזרח ישנו שטח שאמנם נמצא בשמורת טבע אך מאפשר הליכה חופשית ואף כניסה בלילה. טיול לילי בחולות מבטיח מפגש עם בעלי החיים של האזור וכמובן מזג אויר מוצלח הרבה יותר מאשר במהלך היום. רק אל תשכחו לקחת פנס.


תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת