שם הרי גולן: טיולים בעקבות ספרים

בואו לטייל בגיא אוני, שהוא בעצם נחל ראש פינה של המאה שעברה, לזמזם את שירי רחל בשביל ישראל, ולעקוב אחר שיטוטיו של עמוס עוז הצעיר בסמטאות ירושלים של אז. שלושה טיולים בעקבות ספרים ושירים


שי יגל | 24.11.2018
הרי הגולן מרכס פוריה,
בין ספרים לטיולים יש קשר מיוחד. ספרים הם השראה נהדרת ליציאה לטיול, וטיול בטבע או בעיר תמיד עושה חשק לקרוא ספר שקשור לאותו המקום. הסיבה היא כנראה ששניהם עובדים על הדמיון, הרגש והרומנטיקה. נוף ילדותנו יהיה תמיד היפה ביותר, וכך גם הספרים שקראנו כילדים. ספרים – בניגוד לסרטים או לאתרי אינטרנט – עובדים לאט. הם לא מייצרים ריגוש מיידי והם בעיקר דורשים דמיון ואורך רוח. כך גם טיולים, מפעילים חלקים במוח שבמירוץ החיים לפעמים שוכחים להשתמש בהם. בין אם תבחרו לקרוא קודם את הספר ואז לצאת לטיול או לצאת לטיול ולאחר מכן לקרוא את הספר, תגלו שכאשר הם באים יחד נוצרת סינרגיה מיוחדת.

נחל ראש פינה בעקבות ״גיא אוני״

נופי עמק החולה והמושבה ראש פינה השתנו דרמטית מאז הגיעה לכאן פאניה סילס, גיבורת ספרה של שולמית לפיד, שעזבה את רוסיה רוויית הפוגרומים ובאה לשקם את חייה בארץ ישראל, בעקבות חלומו של אביה. 
אבל כל מי שיקרא על החיבור שבין הילדה שכבר בגיל 16 הייתה בודדה בעולם הזה, לנוף הבראשיתי של עמק החולה והרי גליל בימי העלייה הראשונה, לא יוכל שלא להתרגש בטיול אל נחל ראש פינה, הוא 'גיא אוני' של תחילת המאה שעברה. 
הטיול, על מעיינותיו הקטנים, מתאים גם למשפחות ואפילו לימי הקיץ החמים, בתנאי שקמים מוקדם בבוקר. סיפור האהבה של פאניה ויחיאל זוכה לתפאורה מושלמת במורדות הגליל, ונותן לכולנו תזכורת חשובה לרוח האדם ולקשר שבין נופים לאנשים.
נחל ראש פינה
נחל ראש פינה צילום: יאיר זיידנר
שביל ישראל מטבריה לירדנית בעקבות שירי רחל

שביל ישראל יורד מטבריה עלית לאורך יער שוויץ אל חופי הכנרת, כשהתפאורה הינה הרי הגולן, חוף הכנרת, המושבה כנרת ונהר הירדן. ״שָׁם הָרֵי גוֹלָן, הוֹשֵׁט הַיָּד וְגַע בָּם!״ – מזמזמים לעצמם רבים מההולכים בשביל ישראל, בדיוק בנקודה בה גולשים מרכס פוריה אל הכנרת אל מול הגולן. 
רחל עצמה כתבה את המילים בדיוק אל מול אותו הנוף, עת הגולן עוד היה קרוב כל כך ובאותו הזמן רחוק מרחק שנות אור. קבר רחל נמצא בבית הקברות, סמוך כל כך לשביל ישראל מצד אחד ולכנרת מצידו האחר, ואין כמעט מטייל שלא עוצר פה לכמה רגעים נזכר ב'זמר נוגה' (התשמע קולי), וממשיך אל הירדן הדרומי, שהיה חלק גדול כל כך מהשראה לשיריה של רחל. מקטע השביל הזה מתאים לעונות חמות פחות, אולם הליכה קצרה מקבר רחל אל אתר הירדנית מתאים גם לקיץ, וקריאה בשירי רחל ונעמי שמר לצד ההליכה יציגו את השביל באור שונה מהרגיל.
הירדן הדרומי
הירדן הדרומי צילום: יאיר זיידנר
טיפ מהרלב"ד: שומרים על רעננות ונוהגים בביטחה
- לפני יציאה לנסיעה ארוכה חשוב לתכנן את מסלול הנסיעה ואת מקומות המנוחה בדרך - מומלץ להצטייד בקפה ובמשקאות מעוררים
- אם ערים במשך שעות רבות כדאי להימנע מנהיגה, בייחוד בשעות הלילה
- אם חשים עייפות רבה אבל עדיין צריך לנהוג, כדאי לעצור לפחות להתרעננות של לפחות רבע שעה
- חשוב לעצור להתרעננות רק במקומות מוסדרים ולעולם לא בצידי הדרך
לפרטים נוספים לחצו כאן

טיול בסמטאות ירושלים בעקבות ״סיפור על אהבה וחושך״
טיול בסמטאות ירושלים לא צריך הרבה בשביל להיות מעניין. האפשרות לגלות כל פעם משהו חדש, בית נאה, מסעדה קטנה או חצר חביבה, הופכת את הטיול הזה למשהו שאפשר לעשות כמה פעמים. 
המעקב אחרי עלילות עמוס עוז הצעיר בין סמטאות 'כרם אברהם', כשברקע סיפור הקמת המדינה ומערכות היחסים בין אנשי ירושלים של שנות ה-40, מציע מבט אחר אל הסמטאות. 
העיר אמנם השתנתה ללא הכר, הרחובות עמוסי אנשים ושקי החול כבר אינם חלק מנוף העיר, ובכל זאת משהו מתאוריו הנפלאים של עוז מרגיש כל כך רלוונטי אפילו היום, כאילו רק התפאורה השתנתה אך המהות נשארה. אפשרויות הטיול בירושלים כמעט אין סופיות, כל מסלול שתבחרו יהיה מיוחד בדרכו שלו. בזמן שאתם הולכים ברחובות העיר נסו לדמיין מה היה פה פעם, כשהכל היה וודאי פחות צפוף ושקט הרבה יותר. משהו מההרגשה ילווה אתכם לאורך הטיול כולו.
רחוב ירושלמי
רחוב ירושלמי צילום: מערכת מפהתוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת