חכם בשמש: המסלולים הטובים ביותר לקיץ

אנחנו כל כך רוצים לטייל בקיץ, אבל כל כך חם. המסלולים בשמש ועם חום כמו שהיה השבוע הילדים מתחילים להתלונן. כדי שלא תטעו בבחירת הטיול, אספנו לכם את הטיולים שהקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לצאת אליהם


שי יגל | 24.11.2018
מטיילים במג׳רסה
הקיץ מאפשר לנו זמן רב לבילוי עם הילדים, אבל דווקא כשיש זמן לקחת את הילדים להכיר להם את הארץ, לצאת לטבע, לצבור חוויות משפחתיות מהסוג שרק החופש הגדול יודע לנפק, מזג האויר בלתי אפשרי. כל יציאה לטבע דורשת מאמץ נפשי ופיזי של יציאה מהקור המפנק לחום הכבד, אז אספנו לכם כמה טיולים מהצפון ועד הדרום, שהקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לצאת אליהם.

טיול רטוב במיוחד במג'רסה

טיול בשפך נחל דליות בשמורת הטבע "המג'רסה" זוכה באתר לציון המדהים של 9.6, ולא סתם. מדובר באחד מטיולי הקיץ הטובים ביותר שיש לילדים. הוא בדיוק באורך הנכון, ככה שיוצאים מהמים 5 דקות לפני שנמאס, ולא כמו אצל השכן הארוך יותר הזאכי שם מתחילים לחפש מפלט בערך באמצע הדרך. אחרי שכבר יצאתם מהמים תחכה לכם עוד הפתעה נהדרת - ההליכה לרכב לוקחת רק כמה דקות. בדיוק הפוך מכל נחלי האזור, שעל המים הקרירים משלמים בהליכה ארוכה בשמש הקופחת. תמיד זה בשעה הכי חמה של היום, ועד שמגיעים לאוטו לילדים אין שום זיכרון של המים הקרירים.

בצד החסרונות אפשר לרשום את עלות הכניסה, אבל דווקא סיבה מצויינת לעשות מנוי משפחתי לשמורת טבע, שיכול להיות סופר שימושי בחופש הגדול. עוד בתחום החסרונות, אתם לא היחידים שקוראים את אתר מפה, ולכן לבד לא תיהיו פה, כללי הזהירות מההמון שלנו תקפים פה יותר מתמיד: לבוא הכי מוקדם שאפשר, אם אפשר באמצע השבוע, ולהצטייד בסבלנות רבה במיוחד, אתם פה בשביל המים והכייף ולא דחוף להגיע הכי מהר לסוף המסלול.

טיפ מהרלב"ד: אין לעצור בשול הדרך!
אם חייבים לעצור בשול הדרך בשל תקלה ברכב שאינה מאפשרת את המשך הנסיעה משתדלים לעצור כמה שיותר רחוק מהכביש:
- מדליקים אורות מצוקה
- לובשים אפוד זוהר
- מציבים משולש אזהרה
- כולם יוצאים מהרכב, מתרחקים ממנו ומהכביש, אל מעבר למעקה ההפרדה
- מתקשרים למוקד חירום ולגרר
לפרטים נוספים לחצו כאן

זחילה אל בטן האדמה - מערת חריטון

בקיץ חם זה לא סוד גדול, השמש חזקה, הרוח חמה והמזגן הוא החבר הכי טוב. רק שהשילוב בין חופש, בית סגור וילדים, לא מאפשר להנות מהמזגן כמו שצריך. רגע לפני שאתם פונים לשיטה הרגילה שכוללת מעט מים, הרבה כסף ומלא אנשים, יש פתרון שהוא גם חוויה יוצאת דופן וגם בלי גרם אחד של שמש.

הכירו את המערה הכי גדולה בארץ. מאות מטרים של מחילות, ארבע מפלסים שונים, סולמות, חבלים וכמובן פנסים, חוויה חד פעמית, של טיול אתגרי שמתאים לילדים כמו כפפה ליד. המסלול במערה מסומן במחזירי אור כך שממש אין צורך לגרור חוטים או פרורי לחם בסגנון עמי ותמי, קחו פנס נוסף למקרה חרום, וכמובן מלאי סוללות וצאו לדרך. שימו לב, אומנם מתאים גם לילדים אך בהחלט מדובר באתגר, זחילות וחושך מוחלט הם רק חלק מהאתגרים שמצפים לכם, הביאו בגדים ארוכים שאפשר ללכלך ואל תשכחו למרות שאין שמש מתחת לאדמה עדיין צריך לשתות והרבה.
אישה זוחלת במערת חריטון
אישה זוחלת במערת חריטון צילום: מערכת מפה
עין עבדת - טיול בנוה מדבר אמיתי

אני יודע, התפיסה באופן כללי אומרת: קיץ לצפון, חורף לדרום. אבל דווקא הר הנגב (אזור גבוה שבין צומת טללים בצפון ועד נחל פארן דרום) מצטיין במזג האויר מצוין כל השנה. אומנם השמש במהלך היום מדברית, כלומר חזקה מאוד ושאין ממנה מפלט, אבל הלילות דווקא קרירים הרבה יותר מרוב אזורי הארץ. זו גם הסיבה שטיולי לילה הפכו מבוקשים בשנים האחרונות.

יוצא דופן במשוואה הזו הוא טיול בעין עבדת, המסלול עובר בתוך קניון מרשים עם קירות בגובה עשרות מטרים של סלע לבן ובוהק. הקירות הזקופים אינם רק מראה יוצא דופן ומרשים, הם גם מטילים צל נהדר לאורך רוב שעות היום. חלקו התחתון של הקניון רצוף בריכות מים צלולות אשר מקררות את האויר יחד עם יצירת השתקפויות של קירות הקניון במים.

עין עבדת הוא בית עבור דורסים רבים ובראשם הנשר, אותה ציפור אצילית שהולך ונעלמת מנוף ארצנו ולמעשה כיום זה מקום הטוב ביותר לראות אותם. ההליכה לא קשה ומרובה נקודות עצירה נעימות, בעונת הקיץ פחות מומלץ לעלות במדרגות החצובות אל מחוץ לקניון אלא להיסתפק בהליכה הלוך וחזור אל קצה המסלול . אבל אי אפשר בלי כמה חסרונות: הכניסה למים אסורה שזה בהחלט מדכא, הכניסה בתשלום, וההליכה היא הלוך וחזור באותה דרך, ועדיין מדובר מטיולי המשפחות הטובים שיש, דווקא בקיץ שמעיוט המבקרים מאפשר להרגיש בעומק המדבר גם באמצע יולי.
ילד ליד בריכה בעין עבדת
ילד ליד בריכה בעין עבדת צילום: shbutnaro



תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת