הסתיו פה: מהם המקומות היפים ביותר לראות בהם את פריחת החצבים?

הטבע מספר לנו את סיפור עונות השנה בדרכו שלו, מעדכן אותנו שהקיץ עומד להסתיים ושהחורף בפתח. חצבים פורחים וציפורים נודדות הם ממבשרי הסתיו היפים ביותר שפוקדים את ארצנו. להקות של אלפי ציפורים חולפת בשמים מעל מאות עמודי תפרחת לבנים, רגע לפני מהומת החגים, צאו לטבע לצפות בבוא הסתיו.


שי יגל | 24.11.2018
פריחת החצבים בערד, צילום:
יש פרחים שהם הרבה יותר מצמח עם פריחה ועלים. יש בהם משהו שמבדיל אותם מכל שאר הצמחים, כולם מכירים אותם, בגן הילדים מספרים עליהם וכל משפחה מטיילת יוצאת לחפש אותם. החצב הוא ללא ספק אחד מהם. סוד כוחו אינו דווקא בעמוד התפרחת שלו, שאכן מרשים אך יש יפים לא פחות. סוד קיסמו, הסיבה שאין צורך להציגו וכולם יודעים לזהותו אותו היא דווקא התקופה בשנה שבה הוא החליט לפרוח, הסתיו. מי מספר לו שבא הסתיו? אולי הימים שמתקצרים, אולי הלחות שעולה ואולי אלו בכלל מידות החום שמעט יורדות, אייך שלא יהיה הוא הראשון לפרוח, לבשר על תום החום הכבד, על השחרור מהמזגן. רוצים לצאת לטבע לראות את יופי הפריחה? אלה המקומות בהם תוכלו לראות מרבדי חצבים פורחים.

שביל החצבים בערד
החצבים פורחים לכל אורכה ורוחבה של הארץ, ניתן למצוא אותם על ראשי ההרים, ובתחתית העמקים, בצפון הירוק ובמדבר הצהוב. עלי החצב אינם אכילים ולכן הם שורדים את עדרי העיזים והכבשים שאפשר למצוא בכמויות גדולות בצפון הנגב וביהודה ושומרון. אזור ערד הוא מקום נפלא לפגוש את החצבים בדיוק במקום שבו הכי פחות צפוי לפגוש פרחים, אי שם בלב המדבר. הערוצים שיורדים מערד לכיוון ים המלח מתמלאים בחודשי הסתיו במאות עמודי פריחה לבנים שבינהם נפרצו שבילי הליכה נחמדים שמאפשרים לכל אחד למצוא את דרכו בין החצבים לבין הנופי המדבר שנמצאים פה דרך קבע. שביל החצבים הוא המסלול הקלאסי, קצר ומלא חצבים.

שביל החצבים בערד
מטיילים בשביל החצבים,
מטיילים בשביל החצבים, צילום: דב פוניוטיפ מהרלב"ד לנהיגה בטוחה:
אם חשים עייפות או שהעיניים נעצמות, עוצרים להתרענן במקום בטוח ומסודר, שותים קפה או משקה מרענן ונחים רבע שעה לפחות. אם לאחר מכן עדיין חשים עייפות, מומלץ להתחלף עם נהג אחר שינהג ברכב.
לפרטים נוספים לחצו כאן

תל יודפת: על מורדים וחצבים
האתר הארכיאולוגי בתל יודפת הוא מקום יפה במשך כל השנה. אחד מסיפורי הגבורה המכוננים של ההיסטוריה היהודית התרחשו פה, בעת שכמה עשרות מורדים יהודים החזיקו מעמד אל מול צבא רומי ענק במשך 47 ימי מצור. נופי הגליל ובקעת בית נטופה נשקפים סביב, והפסטורליה בשיאה.

בימי ראשית הסתיו מצטרפים לכל זה אלפי חצבים פורחים שממלאים כל פינה בתל. את מרבדי פריחת החצב הלבנים ניתן לראות כבר מרחוק, ולא במקרה. בכל זאת מדובר באחד מריכוזי החצבים הגדולים ביותר בארץ. האתר כולו חודש והונגש כך שהוא מאפשר גישה גם עם עגלות ילדים אל רוב המקומות. בסמוך לאתר עצמו ממש ברחבת החניה ניצבים כמה שולחנות פיקניק מוצלים, שתוכלו להתאושש מהצפייה בחצבים ומהטיול בשבילי התל. מי שכל זה לא מספיק לו, יוכל להמשיך לטייל בהר עצמון הסמוך, ולזכות בעוד מנה גדושה של נופים גליליים.

פריחת החצבים בתל יודפת
תצוגה הסטורית בתל יודפת,
תצוגה הסטורית בתל יודפת, צילום: יח"צ
נחל עיון: מפלים זורמים וחצבים לבנים
שמורת נחל עיוון שעל גבול לבנון היא גן פורח תמיד, שפרחיו כמו מעידים על עונת השנה. בסתיו כמובן מולך החצב, שממלא את הגבעה הסמוכה לשמורה באווירה סתווית ולבנה במיוחד. את נחל עיון כמעט אין צורך הציג, קניון נהדר רצוף מפלים שהטיול בו מתאים לכל עונות השנה. הקירבה לאגמון החולה תאפשר לכם טיול סתיו למהדרין שכולל לא רק חצבים אלא גם צפייה בנדידת הציפורים המלוות אותנו בימים אלו.

בזמן שאתם משוטטים לכם בין החצבים הרימו את הראש אל השמים וחפשו אותן, הציפורים הנודדות שעוברות מעל שמי הארץ במאות ובאלפים, ממהרות אל ארצות החום לפני בוא החורף. תוכלו לראות חסידות, דיות, עיטי חורש ועוד רבות וטובות. הציפורים כבר מעלינו והחצבים כבר לרגלינו אין ספק שהגיע הסתיו גם אם עוד יש כמה חמסינים לפנינו.

טיפ קטן: במהלך החגים הבאים עלינו לטובה, זו אחת השמורות הכי עמוסות שיש, אז רגע לפני תרוויחו גם חצבים וגם שלוות עולמים בין המפלים.

פריחת החצבים בנחל עיון
מפל התחנה,
מפל התחנה, צילום:יאיר זיידנרתוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת