ערבה אחת עם שלל אטרקציות

טיול בערבה יכול לספק שלל אטרקציות למשפחה: חוות תנינים ואלפקות, שקיעות אדומות ותצפית על כוכבי השמיים בפארק ספיר


jonath-a | 6.11.2018
ערבה אחת עם שלל אטרקציות
הטיול שעשינו בסוכות 2008 היה טיול הטוב ביותר שהיה לנו בשנת 2008. הוא התחיל בערב סוכות. נסענו, זוג הורים וילדה, להורים שלי שגרים בבאר שבע, שם עשינו את ערב חג הסוכות עם המשפחה הרחבה. היה נפלא. אחרי שינה טובה קמנו בבוקר והתארגנו ליציאה לכיוון הערבה, ואל הצימר של אודטה, שהזמנתי כחודשיים מראש ואחרי שכבר 80% מהצימרים היו תפוסים. לחגים כמו פסח וסוכות מומלץ להזמין צימר חודשיים ואפילו שלושה חודשים מראש.

חשיפה לדרום
שעה וחצי אחרי שעזבנו את באר שבע הגענו למושב ספיר ואל הצימר של אודטה צדוק ומשפחתה, שהעניקה לנו קבלת פנים לבבית ונעימה. אחרי התארגנות בצימר והוצאת כל התיקים, נסענו לעשות קניות בסופר המקומי, ולהצטייד במזון שאמור להספיק לנו לארבעה לילות. אחרי מסע הקניות המשפחה הלכה לנוח ואילו אני נסעתי לבדוק את פארק ספיר, שם הפעלתי בערבים עמדת תצפית בטלסקופ עבור אסטרונומים חובבים.
תכננו את הימים שלנו כך שבכל יום הלכנו לאטרקציה אחרת, וכדי שיהיה לי גם זמן מנוחה לפני שאני מפעיל את עמדת הטלסקופ, האטרקציה שלי. ביום הטיול הראשון הלכנו לפארק ספיר. הפארק נמצא כמה מטרים לפני הכניסה למושב ספיר והכניסה חינם. בפארק עצמו יש מדשאות ושולחנות לפיקניק, תצפית על כל הפארק ואגם שבו ראיתי אווזים, ברווזים וגם אנשים שוחים.

חוזרים לתיבת נוח
את היום השני פתחנו בארוחת בוקר טעימה בגינת הצימר ואחריה החלטנו לנסוע לחוות האנטילופות הממוקמת כ 2-3 ק"מ דרומית למושב ספיר, עם שילוט טוב המפנה לחווה מהכביש. שילמנו 25 שקלים לאדם, ממש לא יקר ונכנסנו לשטח. במקום יש דשא, בריכה וגם צימרים וחאן, ובשטח נוסף ניתן לעשות קמפינג. המשכנו פנימה לתוך המרחב העצום כאשר הדרך הינה סלולה ומתאימה לכל כלי הרכב. כאשר עברנו את איזור הקמפינג והצימרים, התחלנו לראות את החיות שמסתובבות בחופשיות. כעבור כמה קילומטרים נוספים עצרנו ב"תיבת נוח". תיבת נוח היא באמת תיבת נוח שבה מתגוררים כל מיני חיות וציפורים ויש בה פינות ליטוף לילדים. הילדה שלנו נהנתה ללטף שפנים ארנבות ואת במבי.
אחרי הסיור בתיבתו של נוח, עצרנו לנוח עם גלידה לילדה וקפה טוב לשנינו. המשכנו את הסיור שלנו הלאה וראינו חיות רבות, חלקן גדולות, חלקן קטנות וכולן יפות.
עזבנו את חוות האנטילופות ונסענו כעשרים דקות צפונה, לכיוון צומת חצבה. בצומת פנינו שמאלה, ואחרי כמה מטרים שוב שמאלה ומיד אחר כך ימינה והגענו לחוות תנינים שנקראת קרוקולוקו. זהו מקום די חדש בערבה. הכניסה עולה 20 שקלים וכוללת הדרכה עם הסבר על המקום ועל התנינים שקיימים שם (סוג אחד). לאחר ההדרכה עשינו סיור סביב האגם. במקום נמצאים כ 2000 תנינים בגדלים שונים.

קפיצה קטנה לאילת
בפתחו של היום השלישי יצאתי לשאוף את אוויר הערבה הצח וראיתי להפתעתי שהרבה עננים לבנים מכסים את השמיים הכחולים שליוו אותנו ביומיים הראשונים. אחרי בירור מעמיק באינטרנט ראיתי שהעננים האלו יהיו גם בלילה ולכן החלטתי לא להפעיל את עמדת הטלסקופ שלי בערב - כי עם עננים לא רואים שום דבר. החלטנו להדרים עד הסוף – והסוף מבחינתנו הוא אילת וכך עשינו. אחרי עוד קצת מנוחה בצימר, נסענו לכיוון אילת, בסך הכל שעה ורבע של נסיעה רצופה, וקצת לפני שהגענו לאילת החלטנו לקפוץ לביקור בפארק תמנע. הגענו לשם ממש לפני שהתחילה המצגת האחרונה של היום. נכנסנו לראות את הסרט ואחרי 20 דקות של סרט משגע יצאנו ונסענו ברכב לכיוון אגם תמנע, כדי להספיק לשוט בסירות (המחיר בכניסה כולל גם את זה – 45 ₪ לאדם). אכן הספקנו. היה מרהיב לשוט כאשר רואים את השמש שוקעת לה אט, אט מעבר להרי תמנע, ואת הרי אדום נצבעים באדום, מראה מאלף לכל הדעות.
אחרי השייט היה כבר די חשוך ולכן לא יכולנו להספיק לראות את הכל ואז החלטנו ללכת אל עמודי שלמה כאשר ברדת החושך מדליקים שם את האורות והמראה - אין לתאר את יופיו. עשינו סיור קצר (די ארוך) באזור. השעה הייתה כבר 19:30 ואנחנו היינו רעבים. נסענו עוד רבע שעה לאילת והלכנו לאכול באחת המסעדות בטיילת. אחרי ארוחה לא כבדה המשכנו לטייל קצת בעיר וכשחזרנו לצימר היה כבר 4 לפנות בוקר.

פארק ספיר - מציצים על כוכבי השמיים
את היום הלפני אחרון של הטיול שלנו החלטנו לעשות במנוחה בצימר, בכל זאת חזרנו לפנות בוקר. קמנו בצהרים והלכנו לפארק ספיר להמשיך את המנוחה על הדשא עם קולות האווזים והברווזים. בערב, כשהמשפחה הלכה לארוז אני נשארתי בפארק והפעלתי את עמדת הטלסקופ שלי לאנשים שהזמינו את התצפית. למחרת, אחרי שאכלנו ארוחת בוקר שאשתי הכינה ואחרי שנפרדנו מבעלי המקום, נסענו חזרה לבאר שבע לעוד לילה אחד אצל ההורים ובבוקר שלמחרת הצפנו לחיפה הביתה. לסיכום, היה כיף, היה טוב ואני אחזור להפעיל את עמדת הטלסקופ שלי שם גם בפסח הקרוב.

אז איפה היינו?
הצימר של אודטה, פארק ספיר, חוות האנטילופות, קרוקולוקו, פארק תמנע

בואו לדבר בפורום על אטרקציות בערבה

תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת