3 מסלולי אופניים מומלצים: עונת הרכיבה במדבר נפתחת ואסור לכם לפספס אותה

לכבוד פתיחת עונת הרכיבה במדבר קבלו כמה המלצות מהאנשים שאחראים לכל הטוב הזה, ועל הדרך שביל אופניים מדברי, שאתם עוד לא מכירים (כי רק היום סיימו לבנות אותו).


שי יגל | 24.11.2018
שביל אופניים במדבר
ברחבי העולם יש עונה לכל דבר: עונת הסקי, עונת הצייד, עונת האופניים, ועונת הריצה. לכל דבר יש זמן ומקום משלו בהתאם למזג האוויר שבחוץ. אנחנו בישראל התברכנו במזג אויר נוח בסך הכל, כך שלצאת לטבע אפשר כמעט תמיד. זה נכון לרוב חלקי הארץ אבל בהחלט לא נכון למדבר.

תנאי מזג אויר במדבר הופכים במהלך הקיץ לקשים במיוחד, ולא מאפשרים פעילות שטח מאומצת. כך נולדה ״עונת רכיבות המדבר״, רוכבי האופניים שלרוב מאכלסים את יערות מרכז הארץ (ובמיוחד את יער בן שמן ופארק קנדה) מתחילים לנדוד אט אט דרומה, אל המרחבים הפתוחים, אל ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אל הטבעי הפראי, שבילי הגמלים העתיקים והמשעולים הצרים.
נוף מדברי,
נוף מדברי, צילום:שי יגל


טיפ מהרלב"ד: אין לעצור בשול הדרך!
אם חייבים לעצור בשול הדרך בשל תקלה
ברכב שאינה מאפשרת את המשך הנסיעה משתדלים לעצור כמה שיותר רחוק מהכביש:
- מדליקים אורות מצוקה
- לובשים אפוד זוהר
- מציבים משולש אזהרה
- כולם יוצאים מהרכב, מתרחקים ממנו ומהכביש, אל מעבר למעקה ההפרדה
לפרטים נוספים לחצו כאן

שביל ישראל לאופניים: בין שדה בוקר לעבדת

לא בטוח שידעתם, אבל כבר כמה שנים שלאורך המדבר הולך ומוקם שביל ישראל לאופניים. הפרויקט השאפתני הזה יהיה בסופו שביל אופניים ברמה הכי גבוהה שאפשר, לאורכה של כל הארץ. עד היום נבנו כ-300 ק״מ של שביל, בין אילת למצפה רמון. במהלך הדרך הציבו מתכנני ובוני השביל סטדנרט חדש בכל מה שקשור לשבילי מדבר, עם קטעי שביל שלא היו מביישים את מיטב המוחות הנבטים.

עונת הרכיבה המדברית נפתחת עם קטע חדש של השביל שרק היום סיימו לבנות אותו, בין שדה בוקר לעיר העתיקה עבדת. העבודה על השביל נעשתה בעזרת מתנדבים שהגיעו מרחבי הארץ, מדפנה ועד לערבה. אז בין מקוש, למגרפה, ניצלנו את הזדמנות לשמוע מהאנשים שמובילים את תחום בניית שבילי האופניים בכלל, ובמדבר בפרט, המלצות על השבילים שהם הכי אוהבים.
בנית שביל אופניים,
בנית שביל אופניים, צילום: שי יגל
חולות כסוי: רכיבה אתגרית בהרי אילת

הלל זוסמן, הרוח החיה מאחורי שביל ישראל באופניים, והאיש שהופך את כל זה לאפשרי, לא היה צריך לחשוב יותר מדי לפני שבחר במקטע שביל ישראל לאופניים באזור חולות כסוי שבהרי אילת.

״אזור חולות כסוי מציע מגוון נופי מדהים. נופי הערבה, הנחלים הגדולים, וכמובן הדיונות המרשימות שהשביל נותן עליהן נקודות מבט שונה לגמרי מזו שהתרגלנו אליה. השביל מטפס אל הדיונות ולא עובר למרגלותיהן״. בשביל האופניים בחולות כסוי נבנו כמה מקטעי השביל המרשימים ביותר בארץ, והשביל מתפתל בין הדיונות ממש כמו בדרך עתיקה.
חולות כסוי,
חולות כסוי, צילום: מערכת מפה
דרך הסוכר: רכיבה בצפון מדבר יהודה

יואב בהט, אחד מראשוני בוני השבילים בארץ, אחראי על מאות ק״מ של שבילי אופניים בכל רחבי הארץ, בחר לספר על דרך הסוכר. דרך הסוכר היא כינוי לשביל בצפון מדבר יהודה, ויורד מאזור ירושלים אל צומת אלמוג. למעשה זו דרך עתיקה ששימשה להובלת סוכר לירושלים ומכאן שמה.

בשנים האחרונות הפך האזור לאחד הפופולארים ביותר בארץ, והשביל ממש הביא את בשורת הרכיבה במדבר אל קהילת הרוכבי האופניים. ״ זה שביל של אדרנלין", מספר יואב, "הדבר היחיד שיקבע את מהירות הרכיבה שלך זו יכולת הרכיבה שלך, עם כמה ירידות נהדרות, וכמובן הנוף המרשים של צפון מדבר יהודה״.
דרך הסוכר,
דרך הסוכר, צילום: panoramio
מכתש רמון: אל עומק המדבר
וורן פרייר מחברת ״עז הרים-תשתיות״, אחראי על כמה מהשבילים האוהבים ביותר בארץ מהגולן ועד לנגב. וורן בחר במקטע שביל ישראל באופניים במכתש רמון: ״הנוף פשוט מדהים. אתה רוכב אל עומק המדבר, בשביל מעולה, בנוף הבלתי נשכח של מכתש רמון, מה עוד צריך?״. לפני כמה שבועות רכב את המקטע לאנס אמסטרונג, האיש שכבר ראה איזה שביל אופניים אחד או שניים בחייו, וגם אותו נוף המכתש קנה לחלוטין.
רכיבה במכתש רמון,
רכיבה במכתש רמון, צילום: זיו שרצר
רכיבת אופניים במדבר לא חייבת להיות קשוחה, מגוון השבילים גדול, והולך וגדל כל שנה. האפשרויות נעות בין רכיבה משפחתית שמתאימה לכל רמה, לשבילים קשוחים המתאימים לרוכבים מנוסים בלבד. מזג האויר הנוח, ונופים מושכים עוד ועוד רוכבי אופני אופניים אל המדבר, וכל מי שכבר הגיע לא מפסיק לחזור.


תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת