לא מפסיקים לטייל: כל הדברים שחייבים לדעת לפני שיוצאים לטיול

התאונה הטראגית בה ד"ר עומרי ניר ובנו עילאי נפלו זה בזרועות זה אל מותם בנחל צאלים, לא השאירה עיניים יבשות, וגרמה לכולנו לחשוש מכך שטיול משפחתי יכול להגמר באופן דומה. מכיוון שלהשאר בבית זה לא הפיתרון, הכנו לכם מדריך עם כל מה שצריך לדעת ולהכין לפני שיוצאים לטיול בארץ.


שי יגל | 24.11.2018
ילדים עולים בסולם
גם אנשי יחידת החילוץ ערד המורגלים במראות לא פשוטים, התקשו להכיל את הסיפור הטרגי בנחל צאלים בשבוע שעבר, עת ד"ר עומרי ניר ובנו עילאי נפלו למותם בנחל צאלים. לחובבי הטיולים, ובמיוחד לאלו המטיילים עם ילדים, נוגע הסיפור בנקודות רגישות במיוחד. כמעט כולם היו במקום הזה שבו הם רגישו שעוד רגע עוד צעד אחד לא נכון, ואסון דומה יכול היה לפקוד גם אותם.

ההרגשה הראשונה, כמעט אינסטנקטיבית, היא שאולי כל זה לא שווה. אולי עדיף לוותר על כל אותם ערוצים, לשכוח מן המערות והלסתפק בשביל המוסדר בבניאס או בנחל דויד. אך מכיוון שאי אפשר להעביר את החיים בישיבה בבית מפחד שמשהו עלול לקרות, ומכיוון שתאונות הן לא נחלת השבילים, הכנו הכנו לכם מדריך עם כל מה שצריך לדעת ולהכין לפני שיוצאים לטיול בארץ כדי שתחזרו שמחים ושלמים לביתכם.
סולם בנחל ברק,
סולם בנחל ברק, צילום: מערכת מפה
התאונה הקשה עוד לא נחקרה עד סופה, אבל על פניו נראה שהמרכיב המרכזי בתאונה לא היה התנהלות לא סבירה או רשלנות, אלא חוסר מזל עם תוצאות קשות במיוחד. המסלול אינו ידוע כמסלול מסוכן. נחל צאלים הוא אחד הנחלים המטויילים ביותר בארץ, ועל המסלול הזה עברו מאות אלפי מטיילים בשנים האחרונות. לא היה מדובר בילדים קטנים, אלא בילדים שבהחלט מסוגלים להתמודד עם מסלול מהסוג הזה, במיוחד שמדובר היה על יחס של 1:1 בין המבוגרים לילדים, ולראיה האבא היה קרוב מאוד לילד במהלך הנפילה.

אולם כאשר באים לבחון התאמה של מסלול לקבוצה אי אפשר להסתפק במשתנים כמו גיל הילדים וכמות המבוגרים. אל המשוואה הזו נכנסים משתנים מורכבים יותר כמו הכרות עם המסלול, נסיון המטיילים, ואפילו אופי המטיילים עצמם. כך שקריאות שנשמעו היטב ברחבי הרשתות חברתיות בדבר הגבלות של גיל מטיילים במסלול מסוים או חובת הדרכה במסלול אחר, לא יתנו פתרון אלא רק ירחיקו מטיילים ויוסיפו רגולציה במקום בו היא לא נחוצה.

למרות כל זאת אפשר לצאת מהבית ולטייל בצורה שתצמצם ככל שאפשר את הסיכון לתאונה. כל מי שיוצא לטייל צריך לקחת אחריות על עצמו ולא להמתין לגוף כזה או אחר שייקח את האחריות הזו עבורו. בעזרת שמירה על מספר כללים ברורים אפשר להמשיך לטייל בכל רחבי הארץ בצורה בטוחה ומהנה. בימים בהם כל יציאה למסעדה כוללת לא פעם שעות רבות של קריאת אין ספור תפריטים, קריאת ביקורות גולשים, ביקורת מקצועית, השוואה בין מקומות וכל זה כדי שיהיה ערב נחמד (ובמקרה הכי גרוע אוכל לא משהו) אפשר וצריך להקדיש הרבה יותר לתכנון הפרטים הקטנים שיוצאים לטיול, שבניגוד למסעדה יכול להסתיים בצורה טרגית. רגע לפני שאתם יוצאים לטיול הבא קחו לכם כמה כללים שיעזרו לכם לחזור הביתה.
עליה מאתגרת,
עליה מאתגרת, צילום: מערכת מפה
תכנון הטיול

תכנון הטיול הוא החלק הכי חשוב ביציאה לשטח. התאמה של המסלול לאופי המטיילים ולתנאי השטח היא המפתח לטיול בטוח. בדגש על התאמה בין המטיילים לבין המסלול, הסיבה שכמעט בלתי אפשרי לקבוע מדרג מסלולים מדויק היא שלכל מטייל יש יכולות, רצונות ונסיון משל עצמו. יש לגשת לבחירת המסלול בצורה זהירה, במיוחד שמדובר במסלול בעל מאפיינים טכנים, כגון ירידה בסולמות, חבלים, מעבר מים וכדומה.

במידה ואתם לא מטיילים מנוסים הימנעו ממסלולים שאין אף אחד בקבוצה שכבר הלך בהם. הפער בין מסלול מוכר לבין מסלול שאינו מוכר, הוא משמעותי, בדיוק כמו שמדריך אינו מוביל קבוצה למסלול שאינו מכיר, כך גם מי שלוקח על עצמו להוביל את משפחות במסלול שהוא לא מכיר.

צבירת נסיון

ניסון הוא הדבר הכי חשוב בטיול בטוח. בנו לעצמכם ניסון מדורג, התחילו כמשפחה במסלולים פשוטים שאינם כוללים אתגרים מורכבים, יש באתר מפה מסלולים רבים כאלו, כאשר עדיף להתחיל במסלולים המוסדרים שנמצאים בתוך שמורות הטבע. אפשרות נוספת היא יציאה לכמה טיולים ראשונים בלווי מדריך, הליכה בטיול משפחות ובכלל עם המדריך, אינה רק בטוחה יותר אלא גם חוויה משמעותית הרבה יותר, שכוללת לימוד והכרות מעמיקים עם הטבע ואת היכולות להגיע למקומות מיוחדים. בנוסף, היא מאפשרת לצבור את הביטחון והניסיון להמשיך לטייל בכוחות עצמכם בעתיד.
סולם ארוך,
סולם ארוך, צילום: מערכת מפהטיפ מהרלב"ד: התאימו את הנהיגה לתנאי הדרך
- כבישים רבים הם מפותלים וחד סטריים, חשוב להתאים את הנהיגה לתנאי הדרך, הראות והעומס
- יש לשים לב לתמרורים ולסימוני הכביש ולהמנע מעקיפות ועצירות מיותרות
לפרטים נוספים לחצו כאן

כללים פשוטים במהלך ההליכה

הדבר הכי חשוב הוא מאוד פשוט בתאוריה, והרבה פחות פשוט בשטח. להסתובב לאחור ולחזור לתחילת המסלול, כמה פשוט ככה קשה.

מתי יש לשקול לחזור לאחור:
תוואי השביל מורכב יותר מהצפוי.
עיכוב משמעותי בזמנים.
חוסר במים.
תנאי מזג אויר קשים.

נתקלתם באחד מאלו? זה הזמן לחזור לשקול חזרה לנקודות ההתחלה. לא לחפש קיצור דרך שאינכם בטוחים שהוא קיים, אלא ממש חזרה במסלול אותו אתם כבר מכירים ויודעים בוודאות מה צפוי לכם. ההחלטה לחזור לאחור יכולה להציל חיים.

בימים האחרונים עלתה דרישה או ציפייה להגדלה משמעותית של כמות אמצעי הבטיחות השבילי ההליכה. תוצאה של מהלך מהסוג הזה לא תשפר את הבטיחות ואף עלולה לגרום לכשלים בטיחותיים חמורים כתוצאה מעומסים שאמצעי בטיחות יוצרים. התשובה אינה בעוד רגולציה ולא בעוד ברזלים בלב המדבר, אלא באחריות האישית של המטיילים. כאשר אנשים ישקיעו את הזמן שהם משקעים במציאת צימר בתכנון מסלול ההליכה שלהם, נראה פחות תאונות. אין זה אומר שנוכל למנוע לחלוטין אסון כמו שהיה בנחל צאלים, אך נוכל להגיד את ההנאה ואת הבטיחות שבטיול.

הכתבה מוקדשת לזכרם של ד"ר עומרי ניר ובנו עילאי ניר. יהי זכרם ברוך.


תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
תגיות:  טיולים
מאמרי מערכת