טיול בנחל צאלים: לגלות את אחד הנחלים היפים בישראל

נחל צאלים הוא היהלום שבכתר. המלך הבלתי מעורר של מדבר יהודה. מסוג המקומות שיש בהם הכול: צוקים אדירים, גבי מים מושלמים, ומפלי ענק. בואו לגלות את אחד הנחלים היפים ביותר בישראל.


שי יגל | 24.11.2018
בריכת צפירה בנחל צאלים, צילום:
חורף קשה עובר על המדבר הישראלי. מצד אחד קר מאוד, ומצד שני מעט מאוד גשם. בניגוד לצפון הארץ שזכה לכמויות יפות של גשם החורף, ואפילו לכמה ימי שלג שהכניסו את כולנו לאווירה אירופית משהו, הנגב נותר יבש אפילו יחסית לעצמו. הציפייה לטיולים חורפיים בין גבי מים מלאים בלב המדבר הפכה לזיכרון רחוק, כאשר המוחלט של הגבים נותר יבש. השבוע האחרון נתן לנו זיק קטן של תקווה. אזור ערד זכה לכמות יפה של גשמים, וכמה מהגבים היפים ביותר בארץ התמלאו במים.

מול כל היובש החורפי במדבר, נחל צאלים (אחד הגדולים והיפים בנחלי מדבר יהודה) נמצא השנה על תקן נס רפואי. בעוד אדמת המדבר כולו סדוקה מן היובש נחל צאלים זרם השנה כבר שלוש פעמים. אז לטובת מי שכבר לא יכול להמתין ובלוטות המדבר שלו כבר מלאות, קבלו את המדריך המלא לנחל צאלים.
מטיילים הנחל צאלים,
מטיילים הנחל צאלים, צילום: שי יגל
כמו כל דבר בצבא גם נחל צאלים מתחלק לשלושה חלקים, שנבדלים בעיקר בדרכי הגישה אליהם. בעוד חלקו העליון והתיכון של הנחל נגיש מכביש ערד-מצדה, חלקו התחתון של הנחל נגיש מכביש 90 שעובר לאורכו של ים המלח ההולך ונעלם.

חלקו התחתון של הנחל כולל מקומות כמו גיא בהק וגיא סלעים, שני מסלולים העוברים בתוך ערוצו התחתון של הנחל בין בולדרים ענקים ונקיקים צרים. המעבר בגיא בהק דורש חבל ומחייב מעבר במים הקרים. חלקו התיכון של הנחל מוכר במיוחד בזכות בריכת צפירה. אם אתם לא מכירים את בריכת צפירה, אין ספק שאתם צריכים לעשות בדק בית. למעשה מדובר בגב גדול הנמצא ממש מעל מפל צאלים המרשים, ללא ספק מתחרה חזק על תואר הגב היפה ביותר בארץ. בימים שאחרי שיטפון דורשת ההגעה לבריכה מעבר של גב מים נוסף המחייב לעבור אותו בשחיה. זה הרבה פחות כיף ממה שזה נשמע. המים בגב קרים מאוד. מאוד. לא מעט מטיילים מגיעים קרוב קרוב לבריכת צפירה אך מוותרים בגלל המים הקפואים. חלקו העליון של הנחל, מטוייל הרבה פחות מאחיו המפורסמים שבהמשך הערוץ, ובלי סיבה טובה. בחלק העליון של נחל צאלים יש מקטעי קניוני נהדר, רצוף גבי מים נהדרים, ומסלול הליכה מצוין שלא זוכה לפירסום נירחב ולכן מאפשר טיול די בודד אפילו בסופי שבוע שטופי שמש.
גב בנחל צאלים,
גב בנחל צאלים, צילום: שי יגל
חניונים ונגישות:

לאורכו של נחל צאלים נמצאים שני חניוני לילה שגם מהווים את שערי הכניסה אל מסלולי הטיול. שני החניונים נגישים ברכב פרטי, ובשניהם מדובר על דרך מאתגרת למדי שדורשת נסיעה איטית וסבלנית על מנת לשמור על שלמות הרכב.

החניון התחתון שנקרא פשוט "חניון צאלים" נמצא סמוך לכביש 90 ומאפשר גישה נוחה אל חלקו התחתון של הנחל. יתרונו הגדול של החניון הוא מיקומו הנמוך, ולכן הרבה פחות קר פה בימי החורף. החניון השני נקרא "חניון לילה בריכת צפירה", וכמו שאפשר להבין מהשם זו נקודת הגישה הנוחה ביותר אל בריכת צפירה. כמנהג חניוני ארצנו כמובן שאין בהם שרותים, אלא פשוט פיסת אדמה יבשה יחסית עם שלט מאיר עינים "חניון לילה". עצים, מים או כל דבר אחר שאתם צריכים יש להביא מהבית.
מפל נחל צאלים, צילום:
מפל נחל צאלים, צילום: מערכת מפה
אוכל, שתיה, לינה:

אפשר לטייל בנחל צאלים גם בלי לקפוא בקור המדבר, ולהחליף את הפסטה המבושלת למחצה בארוחה דשנה וטעימה. רק צריך לדעת איפה, ובדיוק בשביל זה אנחנו פה. בחיי שהשתדלתי לגוון הפעם, אבל אין מצב לדבר על אזור ערד בלי להמליץ שוב ושוב על המוזה בר, אותו פאב אגדי שאין חובב מדבר שלא חולם על ההמבורגרים שלו מהרגע שהוא עולה על כביש שש.

עוד מקום נהדר בערד מוכר הרבה פחות אבל לא פחות טוב הוא כפרוצ׳קה. איכות של תל אביב אי שם בערד, וממש לא רצוי להחמיץ. אזור ערד השתפר מאוד בתחום הלינה בשנים האחרונות, לצד כפר הנוקדים שמציב כבר שנים את הרף העליון בתחום הלינה בסגנון חאן בדואי, אפשר למצוא גם את זמן מדבר שנותן חוויה אינטימית המשלבת את אווירת המדבר עם נוחות בסיסית. מי שרוצה באמת להשתדרג מוזמן לדגום את מלון הבוטיק יהלים. מדובר בסטנדרט הכי גבוה שיש, וחד משמעית לא המקום לבזבז על ילדים. מלבד החדרים הנהדרים אפשר למצוא פה את אחת מארוחות הבוקר הכי שוות שיש.
המבורגר במוזה,
המבורגר במוזה, צילום: אייל טואג


טיפ מהרלב"ד: טרמפיסטים? נהגים? שימו לב!
- טרמפיסטים: תפוסים טרמפים אך ורק במקומות מסודרים ובטוחים
- נהגים: עוצרים לטרמפיסטים רק במקומות המיועדים לכך, לא עוצרים בשוליים או באמצע הכביש
לפרטים נוספים לחצו כאן

המסלול הקלאסי: טיול אל בריכת צפירה

דומה למוזה בר בערד, גם בריכת צפירה היא מקום שאפשר לחזור אליו שוב ושוב ואף פעם לא נמאס. המסלול לא ארוך, ולכן מתאים כמעט לכל אחד, הצד הפחות מוצלח שלו הוא עומס המטיילים בשבתות חמימות שאחרי שיטפונות. למי שזו הפעם הראשונה שלו בנחל צאלים, זו נקודות חובה, האייפל של הנחל. אין מילים לתאר את היופי של המדבר עם בריכות מים.

אורך המסלול: כ-17 ק"מ.
משך הטיול: 2-4 שעות.
מתאים גם לילדים.
בריכת צפירה, צילום:
בריכת צפירה, צילום: briza
המסלול הרטוב: טיול בחלקו התחתון של נחל צאלים וגיא בהק

זהו הסיבוב האתגרי של נחל צאלים תחתון, כאשר המעבר בגיא בהק הוא אתגר בפני עצמו. אל תשכחו חבל, והמלצת המערכת היא להביא איתכם בגדים להחלפה בשקיות אטומות למים. יכול להיות קר מאוד אחרי שיוצאים רטובים, והחלפת בגדים תיהיה הפתרון המושלם.

אורך המסלול: כ-10 ק"מ.
משך הטיול: 4-6 שעות.
גיא בהק,
גיא בהק, צילום: דב פוניו
המסלול הארוך: טיול למטיבי לכת

המסלול הארוך בנחל צאלים הוא ללא ספק אחד ממסלולי מטיבי הלכת הכי שווים שיש בישראל. יפה פה במיוחד אחרי שטפונות, אז כל שקע בסלע וכל גב מים מלאים ויפים. מסלול מתאגר אל ליבו הפועם של נחל צאלים, תוך מעבר בכל הנקודות היפות של הערוץ. מיטיבי לכת, זה מסלול שלכם.


תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת