עולם חדש וטוב: ביקור ב"דוניא"

"דוניא" פועלת כעת במעין פורמט הרצה ועל כן היא פתוחה רק כחמש שעות ביום. אני מאמין שההחלטה של אדוני להקים רשת כשרה רק תטיב עמו, ותהיה חולייה מקשרת בין קהל הצופים שאוהד אותו אך נמנע מלטעום את מטעמיו שהוגשו עד היום במסעדות שלו.


אסף אור שנהב | 14.3.2018
דוניא.
הפעם האחרונה שאכלתי מידיו של מאיר אדוני הייתה לפני כשנתיים במסעדת ה"מזללה". זאת לא הייתה השכנות אל המסעדה שהביאה אותי אליה מספר פעמים, אלא באמת האווירה המוקפדת והאוכל הגבוה שעושים לי את זה מאד. הרשת החדשה של אדוני שעובדת על זכיונות הינה "דוניא" והיא מספרת סיפור חדש לגמרי מכל אלו שסופרו עד כה על ידי שף אדוני. תשכחו מהמחירים של כתית ומהאיפוק של המזללה: עולם הטעמים שאדוני חושף את קהל הטועמים אליו כעת נוגע יותר במזרח, משדר קלילות ונגיש הרבה יותר.

האווירה ב"דוניא" היא אווירה של שווארמיה - במובן הטוב של המילה. הכניסה אל המסעדה גדושה באנשים שכבר אוכלים ומתענגים על ביסים ומתעדים אותם, וגם באנשים הממתינים בתור הארוך להזמין את ארוחת הצהריים שלהם. עם קבלת המנות נוצר לו מעין דיסוננס שלא צפיתי אותו: בעודי דמיינתי "מנות על הדרך", זכיתי לקבל שתי מנות מוקפדות שהיו מלאות בחן. בשווארמיה, בתוך חמש דקות אתם מקבלים את הלאפה שלכם. ב"דוניא", בחמש דקות בלבד אתם מקבלים בתמורה לעשרות שקלים בלבד ארוחה שתוכלו לסמן אותה כאחת הטובות שאכלתם.

"דוניא" פועלת כעת במעין פורמט הרצה ועל כן היא פתוחה רק כחמש שעות ביום. אני מאמין שההחלטה של אדוני להקים רשת כשרה רק תטיב עמו, ותהיה חולייה מקשרת בין קהל הצופים שאוהד אותו אך נמנע מלטעום את מטעמיו שהוגשו עד היום במסעדות שלו.

דוניא.
דוניא. צילום: אסף אור שנהב
אז מה אכלנו?
המנה הראשונה לטעום הייתה מחבת ממולאים ועשבים (47 שקלים) ברוטב עגבניות, שום ובזיליקום, טחינה גולמית, שמן זית ולימונים. הממולאים מוכרים לי היטב מהבית של אמא וסבתא: פלפלים אדומים ממולאים בתערובת של אורז, שמיר, בצל ועדשים. אני משוכנע שאפשר להוסיף את מנת הממולאים לכשעצמה לרשימת מנות הקונצנזוס. המנה שהוגשה כאן הייתה נדיבה מאד בגודלה, ואפקט ה"וואו" היה נוכח עוד לפני הביס הראשון. המנה מגיעה עם חצי פראנה, כך שאלו מכם שרוצים להתענג עד הסוף יכולים לעשות זאת עם שידוך בין הלחם והרוטב הנפלא.

הממולאים שהגיעו היו עלי גפן וכרוב ושניהם היו מעולים. הטעם הבאמת מיוחד לא השאיר לי ברירה אלא לשאול את בעלת המקום לגבי אותם ממולאים ועל הדרך שהם עשו עד לצלחת שלי: מסתבר כי ישנה סבתא בוכרית העומלת מאחורי הקלעים על הכנת הממולאים בעבודת יד. רוטב העגבניות מתקתק והמנה הזו נהדרת. למרות שהמנה בהגדרתה טבעונית, ניתן להפוך אותה לבשרית עם שילוב של קבאבים בתוספת עשרה שקלים.

המנה הבאה הייתה סופלקי ים (53 שקלים) – פילה בורי צרוב על הפלאנצ'ה, חוואיג', כמון, בהרט, חומוס, שעועית לימה, טחינה גולמית, טבחת ירקות גריל, עמבה וביצה רכה. כל מה שצריך על-מנת לגרות אותי הוא להוסיף את המילה "ים" למנה וזה מספיק. מה יכול להיות רע בחגיגה של בורי, שעועית לימה וביצה רכה? לא יכול להיות רע. המנה הזו התעלתה על מנת הממולאים, מה שרק מדגיש עד כמה היא הייתה נהדרת. למרות שהתחושה המתקבלת מ"דוניא" היא של מזללה שעובדת כפס ייצור מהיר ומעופף, המנות מגיעות בפרזנטציה נהדרת תוך שניכר כי מושקעת תשומת לב רבה בכל מנה ומנה. הטעמים היו נהדרים, ולי הם הזכירו את מנות השווארמה המסורתיות עם התיבול המזרחי. הבסיס של המנה הינו פירה שעועית לימה שנותן בסיס איתן לכל התוספות מעל, וזאת למרות מרקמו הדחוס מעט לטעמי.

"דוניא".

רחוב הברזל 4, תל-אביב.

טלפון: 03-922-4488.

ראשון עד חמישי: 17.00-12.00.

כשר.

מאמרי מערכת